Viz és Fűtés Vízvezeték szerelés Vízkőtelenítés – házi praktikák és profi megoldások

Vízkőtelenítés – házi praktikák és profi megoldások

vízkőtelenítés

A legtöbb magyar háztartásban sajnos köztudottan kemény a víz, viszont a szóban forgó jelenség a legkevésbé esztétikai probléma, sokkal inkább súlyos gond, amit a komplett vízkőtelenítés nélkül nem tudunk megoldani.

 

Mi szenvedhet kárt a háztartásban?

Kis túlzással ugyan, de a makacs vízkőnek a lerakódása az egész életünkre rányomhatja a negatív bélyegét. Az egyes konyhai, fürdőszobai eszközök mellett, a háztartás cső- és vízvezeték rendszer is kárát láthatja annak, ha nem járunk el körültekintően és nem végezzük el az ajánlott rendszeres vízkőtelenítést.

Alattomos ellenség, amitől nagyon nehéz megszabadulni

A vízkő, ha egyszer kedvező környezetre talál, nehezen eltávolítható „vendéggé” avanzsál. Ne álltassuk magunkat!  Ha nem takarítunk rendszeresen és mélyrehatóan, kizárt, hogy kikerüljük e hívatlan látogatót.

Túl a kávéfőzőn és a mosógépen

A kisebb-nagyobb konyhai és fürdőszobai gépek, mint például a kávéfőző, a vízforraló, a vasaló, de még a hűtő is a vízkő áldozatává válhat. A tapasztalt háziasszonyok háztartási nagykönyvének „ősi” receptjét mindnyájan ismerjük: 3 dl ecetet (a 10%-os már bőven megteszi) összekeverünk ugyanennyi mennyiségű tiszta hideg vízzel, majd „megbolondítjuk” a folyadékot egy csipetnyi sóval és máris kész a házi készítésű vízkőoldó! Azonban tudnunk kell, hogy ez a módszer csak a kisebb berendezések védelmére elegendő.

Komoly bajok előidézője

vízkőtelenítés

Ahogy azt említettük, a vízkőtelenítés kifejezés hallatán többen az esztétikai gondok megoldására asszociálnak. Kétségtelen, hogy a csúnya szürke szennyeződés nem a leggyönyörködtetőbb látvány – ám ez még a kisebb gond! A lefolyóban vagy a hőcserélőben megtelepedve például nem „bántja” a szemünket a vízkő, de annál inkább megnehezíti a mindennapjaink gördülékenységét.

A vízvezeték vízkőtelenítése – hanyagság esetén akár dugulással is szembe kell néznünk

Nehezen távozik a víz a mosdóból vagy a WC-ből? Több, mint valószínű, hogy a vízkő megtelepedése áll a kellemetlenség hátterében.

Mégis mivel állunk szemben?

Azt már tudjuk, hogy a vízkő az egyik legádázabb ellenség, ami az otthonunkban leshet ránk. Mégis, mi a vízkő és miért okoz ekkora gondot a jelenléte?

Sok kicsi sokra megy

A csapvízben oldott állapotban különféle ásványi anyagok, sók találhatóak, mint kalcium-karbonát és magnézium. Tulajdonképpen ezek a vízből kivált anyagok alkotják a vízkövet, ami a csövek belső felületén megtapadva komoly problémát okoz azáltal, hogy eltömíti a rendszert, meggátolva a víz szabad mozgását. A kezdetben még finom szemcsék nem jelentenek gondot, ám idővel, ha folyamatosan halogatjuk a vízvezeték vízkőtelenítését, bizony nem kerüljük el a bajt.

A durva vízkő eltávolítása csupán álom?

Sokan kérdezik, hogy honnan lehet észrevenni a vízvezeték vízkövesedését. A témában járatos személyek e naiv kérdés hallatán nagyot sóhajtva jelentik ki, persze joggal, hogy a fennálló helyzetet lehetetlen nem észrevenni. Ez bizony nem egy olyan dolog, ami fölött könnyen elsiklik a figyelmünk. A néhány centiméteres nagyságot is elérhető lerakódás ugyanis már a toalettpapírt sem engedi zökkenőmentesen távozni a lefolyóból. A nagyon durva vízkő eltávolítása pedig sajnos sok esetben már kivitelezhetetlen az egyes alkatrészek teljes cseréje nélkül.

Célkeresztben a környezetbarát praktikák

Az üzletek a vízkőoldók valóságos garmadáját zúdítják a nyakunkba. Ember legyen a talpán, aki magabiztosan eligazodik a vízvezeték problémájára javasolt készítmények között! Jó tisztában lenni azzal is, hogy ezek a szerek helytelen alkalmazása az egészségünkre is károsak lehet. A természetes vízkőoldók viszont jóval barátságosabb módon veszik le a terhet a vállunkról. Ahogy azt korábban megjegyeztük, a vízkőoldás egyedüli megoldását nagyon sokáig kizárólag a különféle ecetes receptek jelentették. Hogyan is lehetett volna másként, hiszen a bolti „csodaszerek” csak nem rég jelentek meg a köztudatban?!

Zavaró lehet az erős szag

Az ecet, bármilyen praktikusnak és kézenfekvőnek számít, sokaknak mégsem vonzó opció, tekintve a folyadék erős, átható szagát. Ez esetben az ideális megoldás a citromlé vagy a citromporsav munkára fogása. Az utóbbi anyaggal nemcsak a háztartási berendezések, de a WC tartály és a vízvezeték is tisztán tarthatóak, kellemetlen szag nélkül. A lefolyónak hagyjunk több időt! Miután az általunk szimpatikusnak vélt folyadékot beleöntöttük a mosdóba, minimum 30 percig hagyjuk dolgozni az ecetet vagy a citromlét. Az i-re a pontot egy alapos, meleg vizes átfolyatás teszi fel.

A gondok között is a legnagyobb

A vízkőtelenítés eddig olyan formáit vettük górcső alá, ami határozottan az egyszerűbb, gördülékenyebb problémamegoldás kategóriájába tartoztak. Abban az esetben viszont, ha a csőrendszer vízkőtelenítés vagy a hőcserélő tisztítása kerül terítékre, már sokkal komolyabb fortélyokhoz kell folyamodnunk, sőt, nem ritka esetben profi segítséget kell igényelnünk.

Mi mellett melegednek a magyarok?

A témában végzett felmérések rámutattak arra, hogy a magyar háztartások jelentős többségében az adott vízmelegítő rendszer által előállított, majd az arra alkalmas csőrendszerben áramló víz szolgáltatja az alapot a megfelelő hőmérséklet eléréséhez. A hőleadó felület általában radiátor vagy padlófűtés. Ameddig a csövekben megfelelően áramlik az előállított meleg víz, addig a háztartás lakói is boldogok.

Mi történik, ha csökken a vízáramlás hatékonysága?

A fűtőrendszer maximálisan kielégítő működése többek között azon áll vagy bukik, hogy a szisztéma csőrendszerében akadálytalan-e az áramlás vagy sem. Ha valami mégis gátolja a vízmozgást, a fűtés hatékonysága nagyban redukálódik, ezzel párhuzamosan az energiafelhasználás nő. Ugye kitaláljuk mi áll a meghibásodás lehetséges indokainak első helyén? Igen, a vízkő!

Már a radiátor sem melegít úgy, mint régen

Hogyan veszi észre az átlagember a problémát először? Ha azon kapjuk magunkat, hogy a hideg téli estén a radiátorhoz bújva a szóban forgó hőátadó egység nem a szokásos módon közvetíti a meleget, noha a berendezés hőszabályozója ezt nem teszi indokolttá, élhetünk a vízkövesedés erős gyanújával

Csőrendszer vízkőtelenítés – csak a teljes átmosás segíthet

Nem árt tisztában lenni azzal, hogy a csőrrendszer vízkőtlenítése nem az a feladat, amihez egy átlagos szombati napon nekiveselkedünk. Komoly munka ez, ami a rendszer egészét, így nemcsak a csővezetéket, de a radiátorokat és a padlófűtés alkatrészeit is érinti.

vízkőtelenítés

Okos ötlet profi szakember szolgáltatását igényelni

A csőrrendszer vízkőtlenítése profi kézért kiált! Házi praktikákkal nem sokra megyünk egy ilyen komoly kaliberű munkafolyamatnál. Szerencsére a piacon több megbízható céget is találunk, akik a modern mosókompresszorral felszerelkezve érkeznek meg a helyszínre és nemcsak a csöveket öblítik át, de a lerakódott szennyeződéseket a légbuborékok erejével pucolják ki maximálisan. Ez az effektív és precíz tisztítás nemcsak a rendszer hatékonyságát garantálja, de egyúttal az élettartamát is meghosszabbítja.

A hőcserélők is sérülhetnek

Ha már azt gondolnánk, túl vagyunk a legrosszabbon, sajnos kiderülhet, hogy mégsem. A hőcserélő tisztítása is terítékre kell kerüljön. A lerakódások és a szennyeződés ugyanis nemcsak a csövek belső felületét terheli meg, de a hő előállításáért felelős nagyberendezést, a kazánt is. A mai modern kazánok sokban eltérnek a múltban használt berendezésektől, mind a felépítésüket, mind a teljesítményüket tekintve. Ezek a precíziós rendszerek több kisebb járattal rendelkeznek, amelyekben a vízkő lerakódása szintén kárt tehet. Ebben az áldatlan állapotban nyer nagyobb relevanciát a hőcserélő tisztítása, amit a szakemberek gyakorta savazásnak is neveznek.

Milyen gyakran kell a vízkőtelenítéssel foglalkoznunk?

Nos, ez nagyban függ attól, melyik részén élünk az országnak. A vízkeménységi térkép rávilágít arra, hogy a keleti országrészen élőknek kevesebb okuk van az aggodalomra, mint a nyugati részben lévő háztartásoknak. A legrosszabb helyzetben mégis a fővárosban élők vannak, hiszen Budapesten a víz szinte mindenhol a nem túl kedvező „nagyon kemény” besorolást kapta.

 

 

Related Post