A villanybojler bekötése sokaknak egyszerűen megoldható feladat, de azért alapos utánajárás és felkészülés mindenképpen szükséges ahhoz, hogy később se kelljen szakembert hívnia.
A melegítetlen víz a tartály egyik oldalára kerül, ahol a vizet egy pár elektromos ellenállás elem melegíti, amelyek a tartály oldalától a víz közepébe nyúlnak, majd igény szerint a felmelegített víz a tartály másik oldalán távozik. Ugye milyen egyszerűen hangzik?
Sajnos ez a megállapítás nem igazán terjed ki a telepítésre, csak a vízmelegítő működésére. Bár messze nem nehéz, a villanybojler bekötése vízvezeték- és elektromos munkával jár, ami elég lehet ahhoz, hogy sok embert elriasszon. Először tervezze meg a villanybojler bekötését papíron. Ez egy nagyszerű módja annak, hogy minimalizálja a szükséges szerelvények számát és a barkácsboltba tett felesleges utazások mennyiségét, hogy megvásárolja a dolgokat, amelyeket elfelejtett. Természetesen ma már az interneten keresztül is rendelhet, de szakszerű segítséget igazából a helyi üzletekben vehet igénybe.
A villanybojler bekötése ezek nélkül nem lesz egyszerű:
Az Ariston villanybojler bekötése előtt figyelmesen el kell olvasni a géphez mellékelt használati utasításokat.
A melegvízmelegítőkhöz általában rendelkezésre állnak: biztonsági szelep, függesztőhorog. Emellett meg kell vásárolnia néhány egyéb tartozékot is, mint például: 2 db lágyvízcső, kettős rozsdamentes acél, belső T menetes csatlakozó, vízleeresztő szelep a karbantartáshoz, csipke szalag. A telepítés során nem hiányozhatnak a ceruzák, elektromos filctollak, csavarhúzók, csavarkulcsok, kézi fúrók, 10 mm-es fúrók és mikrométerek (a gép vízszintesének meghatározása) a villamosenergia és a falfúró teszteléséhez.
Ha csak egy új tartályt helyez ugyanarra a helyre, nem olyan sok munkával jár. Kezdje azzal, hogy kiveszi a tartályt a dobozából, és elolvassa a hozzá tartozó összes termékismertetőt. Ügyeljen arra, hogy a gyártó minden egyedi utasítását kövesse terveiben, különösen akkor, ha ennek elmulasztása a termékgarancia érvénytelenségét vonja maga után.
A villanybojler bekötése helyének megválasztása
A közvetett vízmelegítőt a fürdőszobában egy üres falra kell telepíteni, hogy biztonságosabb legyen a használata. Feltétlenül ne telepítsen melegvízmelegítőt a zuhanyzó közelébe, hogy elkerülje a készülék vízzel történő érintkezését.
Villanybojler bekötése lépésről lépésre
- lépés: Építsen egy platformot
Válasszon ki egy megfelelő helyet a tartály számára, és helyezzen el két-három betonlapot a padlón. Ezek a blokkok segítenek megelőzni a kisebb áradások okozta károkat, és megkönnyítik a lefolyóhoz való hozzáférést.
- lépés: Rögzítse a tartályt
Ezután csúsztassa a tartályt a blokkok tetejére, ügyelve arra, hogy a lefolyócsap elöl legyen. Ringassa a tartályt kissé előre-hátra, hogy a blokkok ne mozduljanak el. Ha a blokkok mégis elmozdulnak, vagy a tartály meginog a blokkok tetején, helyezzen át mindent, amíg a tartály stabil nem lesz.
- lépés: Forrasztási alapok (nem minden esetben van rá szükség)
A rézcsövek és szerelvények forrasztása valóban az egyik legkönnyebben elsajátítható készség. Mindössze egy propán gázlámpa, egy csővágóra, némi pasztás forrasztófolyadékra, néhány lap acélgyapotra, egy drót kefére a szerelvények végeinek tisztításához és egy kevés ólommentes forrasztó anyagra van szüksége.
- lépés: Bojler biztonsági szelep bekötése
A T&P szelep (hőmérséklet- és nyomáscsökkentő szelep) egy biztonsági berendezés, amely utat teremt a víznek a távozáshoz, ha a tartályban lévő nyomás bármilyen okból veszélyes szintre emelkedik. Fontos, hogy a megvásárolt szelep az Ön vízmelegítőjének megfelelő teljesítményű legyen. Mindkettő termékismertetőjében le van írva, hogy mire van szükség. A telepítés megkezdéséhez ideiglenesen csavarja be a szelepet a tartályba, és mérje le a szelep alja és a padló helye között.
Ebből a mérésből vonjon le 10 cm-t, és vágjon le egy megfelelő hosszúságú csövet. A mérés elvégzése után távolítsa el a hőmérséklet- és nyomáscsökkentő szelepet. Ezután fedje le a menetet teflonszalaggal, és feszítse a helyére. Szerelje vissza a szelepet a tartályba egy állítható csavarkulcs segítségével. Ügyeljen arra, hogy a szelep nyitott vége lefelé mutasson. Vágja a túlnyomásos szelep csövét hosszra, és forrassza a „hím adaptert” az egyik végére. Fedje le az adapter menetét teflonszalaggal. Csavarja be a leeresztő csövet a nyomáscsökkentő szelepbe, és húzza meg. A cső nyitott végének 7-10 centiméterrel a padló felett kell lennie.
- lépés: Elektromos áram – rázós rész, a villanybojler bekötése során
A vízmelegítőhöz mindig külön 220 voltos áramkörre van szükség, megszakítóra és (földelt) áramköri kábelre. Egy csatlakozódobozból új kábelt vigyen az új tartály helyére úgy, hogy ügyeljen arra, hogy a kábelt 20 centiméterenként tűzze a helyére.
Ahhoz, hogy a villanybojler bekötése során hozzáférjen a tartály elektromos vezetékeihez, távolítsa el a felső helyen lévő takarólemezt és húzza ki az ott található fekete és fehér vezetékeket.
Keresse meg a tartály tetején lévő kiütést, és egy csavarhúzóval és kalapáccsal nyomja le. A két fehér és a két fekete vezetéket pedig csatlakozóval kösse össze. Helyezze vissza a burkolólapot, és a telepítés elkészült.
- lépés: Ellenőrizze, hogy a villanybojler bekötése sikeres-e
Nyissa ki a vízellátó fejet, hogy a gépet vízzel lássa el. Ezután nyissa ki a vízleeresztő tömlőt a palackban lévő gőz elvezetéséhez. Ha látja, hogy a vízleeresztő tömlőből víz jön ki, akkor az a meleg- és hidegvíztartályban van. Ezután zárja el az öblítőszelepet, és állítsa be a hőmérsékletet úgy, hogy a gép elkezdjen felmelegedni. Ha már van víz az edényben, ellenőrizze újra a menetes végeket, hogy van-e vízszivárgás? Ha még mindig kell használni a csipke ragasztóval újra. Ellenőrizze az ELCB ütésgátló rendszert a szürke gomb megnyomásával, ha a fény kialszik, a vízmelegítő biztonságos. Ezután nyomja meg újra a Reset gombot.
Biztonsági tippek az elektromos vízmelegítők használatához
Egy elektromos vízmelegítő, mint például a Hajdu bojler bekötése csak az első lépés, hogy évekig biztosan legyen melegvíz a lakásban. A piacon kapható berendezések főbb típusai közé tartozik az átfolyós, a zuhanyzós típus és a szellőzés nélküli hőtárolós típus (más néven nagynyomású tároló típus). Bár ezek megfelelő biztonsági berendezésekkel vannak ellátva, a múltban időnként előfordultak elektromos vízmelegítőkkel kapcsolatos balesetek. A vizsgálatok azt mutatták, hogy a balesetek fő okai főként a nem megfelelő telepítés és a karbantartás hiánya voltak. A lakosságnak az elektromos vízmelegítő használatakor a következőket kell figyelembe vennie:
Tartsák be az elektromos vízmelegítő használati útmutatójában megadott utasításokat.
– Kapcsolja ki az elektromos vízmelegítő áramforrását használat után
– Hívjon egy tapasztalt szakembert az elektromos vízmelegítő rendszeres ellenőrzésére és karbantartására, ne csak a bojler szabályos bekötése céljából
– Ha egy elektromos vízmelegítő használat közben rendellenességet észlel (például a megszakító kioldása), azonnal hagyja abba a használatát, és forduljon a szállítóhoz ellenőrzés és javítás céljából