Viz és Fűtés Vízvezeték szerelés Mire kell figyelni a radiátor szerelés során?

Mire kell figyelni a radiátor szerelés során?

radiator szereles

Ha a radiátor szerelés jön szóba, sokan gondolják úgy, hogy egyszerű szerkezetről lévén szó, ők maguk is el tudják végezni ezt a feladatot.

Igaz ugyan, hogy a radiátor szerelés nem a szakma legnehezebb feladata, azonban igényel valamennyi jártasságot a témában. A berendezés felszerelése és üzembe helyezése is megköveteli a pontosságot, precizitást, hogy a használat alatt meghibásodások nélkül, sokáig működjön. Az idősebb daraboknál azonban így is szükséges lehet azok javítása, például ha csöpög, szivárog belőle a víz. Nézzük is meg röviden azokat az alapokat, amit a témában tudni érdemes!

Radiátor típusok – hogyan csoportosíthatjuk őket?

Alapvetően kétfajta megközelítés szerint lehetséges a radiátor típusok csoportosítása: az egyik az anyaguk szerinti megkülönböztetés, másik pedig üzemmódjuk szerinti.

radiátor tipusok

Anyaguk szerint öntöttvas, alumínium, illetve acéllemez típusokról beszélünk. Az öntöttvas radiátor tekinthető klasszikusnak, az első ilyen jellegű fűtőtestek közé tartoznak. Mára sokszor elavultnak tekintik ezeket a modelleket, nehéz súlyuk, nagy méretük és robosztus megjelenésük miatt. Viszont strapabíróak és ellenállóak: fizikai sérülést szinte lehetetlen rajtuk eszközölni, stabilan és megbízhatóan üzemelnek, hiszen mind a nagyobb nyomást, mind a magasabb hőmérsékletet jól bírják. Nagy mennyiségű víz befogadására képesek és igaz, hogy lassan melegszenek fel, ellenben remek hőmegtartó képességgel rendelkeznek.

Az alumínium sokkal kisebb, könnyebb típusú radiátor, amely sok esetben kedvezőbb árral is párosul. Különböző méretekben, színekben és formákban szerezhetők be, valamint a fűtőteljesítménye is eltérő lehet az egyes darabok esetében.  A legelterjedtebbek mégis az acéllemez radiátorok, új építésű lakóépületekben, irodaházakban vagy közintézményekben gyakran találkozhatunk velük. Szintén színes palettát mutat kínálatuk, léteznek dupla, de akár tripla fűtőtest formájában is. Remek hőleadó képességgel rendelkezik, különösen az öntöttvas típusokkal összehasonlítva. Ellenben kevésbé ellenálló, a rozsdásodásra kifejezetten érzékeny, ezért sokszor lyukadhat ki. Így esetükben a radiátor szerelés gyakori jelenség lehet.

A másik csoportosítás szerint pedig meleg vizes fűtési rendszerekben használható, elektromos, illetve vegyes üzemű típusokról beszélhetünk. Az utóbbi két csoport esetében a radiátor szerelés során villanyszerelői ismeretekre is szükség lehet, mi most a vízzel üzemelő modelleket vizsgáljuk elsősorban.

Mire kell figyelni a radiátor csere során?

radiator csere

Sok esetben szükséges lehet a radiátor csere: ha például esztétikai vagy éppen helytakarékossági szempontok miatt válnánk meg öntöttvas radiátorunktól, akkor jó választásnak ígérkezik egy alumínium vagy acéllemez típus beszerelése. Azzal viszont érdemes tisztában lenni, hogy például egy korábbi építésű társasház vízvezetékrendszerében sok esetben rézcsöveket használnak. Ebbe pedig egy alumínium radiátort nem érdemes szerelni, ugyanis a két anyag között kémiai reakció léphet fel, ami könnyedén a fűtőtest tönkremeneteléhez vezethet. Egy radiátor csere esetén érdemes valamennyi darabot cserélni, hiszen a különböző típusok egyidejű használata a rendszerben szintén okozhat problémákat.

Hogyan történik a radiátor bekötés?

Egy új radiátor szerelés esetén első lépésként értelemszerűen a régi darab eltávolításával kell kezdenünk. Itt is óvatosan kell eljárni, de talán ez az a fázis, amely túl nagy szakértelmet még nem követel. Az új radiátor bekötés során azonban már ismerni kell az alapvető szabályokat, hiszen egy kisebb hiba is komoly kellemetlenségeket okozhat.

A radiátor helyes bekötése

Az, hogy a radiátor szerelés során hogyan kell helyesen eljárni, elsősorban a radiátor típusa adja meg. Egyik lehetőség, hogy kompakt, vagy 4 csonkos típust választunk. Ezeket oldalról lehetséges bekötni, választás kérdése, hogy pontosan melyik irányból. A beépített szelepes, más nevükön 6 csonkos radiátorokat viszont alulról kell bekötni, a kiállás pedig érkezhet a falból és a padlóból egyaránt. Érv lehet emellett a típus mellett, hogy esztétikusabb megjelenést nyújt, hiszen szemmel sokkal kevésbé látható helyen van a csatlakozási pont.

Amíg a 6 csonkos típus jobbról és balról is beköthető, addig a középső csonkos radiátor, azaz az úgynevezett T6-os radiátor szerelés esetén ilyen választási lehetőségünk nincs, ekkor a kiállás mindig középen található. Elsősorban döntés kérdése, hogy melyik típus mellett tesszük le a voksunkat, praktikussági okokból vagy az ingatlan adta lehetőségekből kifolyólag lehet érdemes egyik vagy másik bekötési lehetőséget választani.

raidator bekotese

Tipikus radiátor bekötési hibák

A radiátor szerelés során vannak olyan alapvető szempontok, amelyeket be kell tartanunk. Még mindig előfordul a táp- és visszatérő csatlakozások felcserélése. Ekkor a nyomaték irányt változtat, gyakorlailag fordítva kerül a radiátor bekötésre. Erre utalhatnak a működés során tapasztalt csattogó hangok, illetve az, hogy a berendezés nem melegszik fel kellőképpen.

Tipikus hibaforrás a nem megfelelő rögzítés is. Egy új radiátor szerelése során figyelembe kell venni, hogy általában egy stabil, fix berendezésként tekintünk rá. Adott esetben nekitámaszkodunk, rápakolunk, a kisebb gyerekek pedig akár fel is mászhatnak rá. Oda kell figyelni, hogy mindig kellően stabilan, a megfelelő rögzítőelemeket használjuk a radiátor szerelés során.

Szintén bekötési hiba lehet az olyan körülmények figyelmen kívül hagyása, mint hogy réz vízvezetékek esetén ne használjunk alumínium radiátort. Illetve hibát követhetünk el akkor is, ha nem a helyiség sajátosságainak megfelelő típust választunk. Az olyan nedves, nyirkos környezet, mint ami például egy fürdőszobában található, bizonyos típusoknak nem tesz jót és komoly gondot okozhat az esetleges korrózió.

Fentiekből is láthatjuk, hogy a radiátor szerelés, bekötés és csere egyaránt igényli a megfelelő alapok ismeretét. Ahhoz, hogy hosszú éveken keresztül megfelelően működjön fűtési rendszerünk, fontos, hogy az előírásoknak megfelelően történjen a felszerelés és az üzembe helyezés is, valamint rendszeresen végezzük el a szükséges karbantartásokat is.

 

 

Related Post