A központi fűtés fantasztikus találmány – mit is kezdenénk az által biztosított meleg nélkül a zimankós téli hónapok során?
De mit tehetünk, ha egyes radiátorok hidegek maradnak, furcsa kotyogó hangokat hallunk a csövekből, vagy egyszerűen nem működik hatékonyan a fűtés?
A válasz egyszerű: légteleníteni kell a rendszert
A légtelenítés olyan karbantartási művelet, amelyet minden fűtési rendszer esetében időnként el kell végezni. A jól légtelenített rendszer nemcsak hatékonyabban működik, de kevesebb energiát is fogyaszt, így hosszú távon pénzt is spórolhatunk vele.
Ebben a cikkben lépésről lépésre végigvezetünk a központi fűtés légtelenítésének folyamatán – legyen szó radiátoros rendszerről, padlófűtésről, kazánról vagy akár a keringető szivattyúról.
Megmutatjuk, mikor és hogyan kell elvégezni ezt a feladatot, milyen hibák fordulhatnak elő, és mire kell különösen odafigyelni.
Miért fontos a központi fűtési rendszer légtelenítése – méghozzá rendszeresen?
A fűtési rendszerekben a víz mellett levegő is bekerülhet, ami bizony idővel problémákat okoz. Hogyan? Nos, a rendszerben rekedt levegő csökkenti a fűtés hatékonyságát, mivel az akadályozza a meleg víz egyenletes áramlását a csövekben és a radiátorokban.
Ha egy radiátor hideg marad vagy foltokban melegszik, az általában annak a jele, hogy levegő került a rendszerbe. Emellett a levegő kellemetlen kotyogó, bugyborékoló hangokat is okozhat a csövekben.
A fűtési szezon elején érdemes mindig egy gyors légtelenítést végezni, hogy a rendszer zökkenőmentesen és maximális hatékonysággal működjön.
A központi fűtés légtelenítésének alapelvei
Hogyan kerül levegő a rendszerbe?
A legtöbb fűtési rendszer zárt rendszerben működik, de még így is előfordulhat, hogy levegő kerül bele. Ennek több oka van:
- Vízpótlás a rendszerben – Ha a fűtési rendszert feltöltjük, elkerülhetetlen, hogy levegő is bekerüljön vele.
- Hőmérsékletingadozás – A fűtési rendszerben lévő víz kitágul és összehúzódik, ami idővel levegő felhalmozódásához vezet.
- Csővezetékek anyaga – Egyes anyagok, például a műanyag csövek idővel áteresztik a levegőt a rendszerbe.
Milyen eszközökre van szükség a légtelenítéshez?
A legtöbb esetben nincs szükség bonyolult szerszámokra, de hasznos, ha kéznél van:
- Légtelenítő kulcs – Ez egy kis fémkulcs, amelyet a régebbi radiátorok légtelenítő szelepének nyitására használunk.
- Csavarhúzó – Néhány radiátoron csavarhúzóval is kinyitható a légtelenítő szelep.
- Rongy vagy papírtörlő – A légtelenítés során kis mennyiségű víz is kifolyhat, így érdemes kéznél tartani valamit, amivel fel lehet törölni a nedvességet.
- Egy kis edény vagy tál – Ezzel felfoghatjuk a kifolyó vizet, hogy ne áztassa el a padlót.
Radiátoros rendszerek légtelenítése lépésről lépésre
A radiátorok légtelenítése az egyik legegyszerűbb karbantartási művelet, amit otthon is elvégezhetünk. Ehhez kövesd az alábbi lépéseket:
1. Kapcsold be a fűtést, és hagyd, hogy a rendszer felmelegedjen. Ez segít abban, hogy a levegő könnyebben távozzon a vízből.
2. Kapcsold ki a keringető szivattyút (ha van). Így a víz áramlása leáll, és a levegő könnyebben összegyűlik a radiátorok felső részén.
3. Kezdd a légtelenítést a legmagasabban lévő radiátornál. Vagyis, ha emeletes házban élsz, mindig az emeleten kezdj!
4. Használj légtelenítő kulcsot vagy csavarhúzót, és óvatosan fordítsd el a szelepet az óramutató járásával ellentétes irányba.
5. Hallgatózz! Ha sziszegő hangot hallasz, az azt jelenti, hogy a levegő távozik a rendszerből.
6. Amikor víz kezd el kifolyni, zárd el a szelepet. Ez azt jelenti, hogy minden levegő eltávozott.
7. Ellenőrizd a rendszer nyomását. Ha a légtelenítés után a kazán nyomása túl alacsony, akkor utána kell tölteni a rendszert.
Ha minden radiátort légtelenítettél, kapcsold vissza a keringető szivattyút, és ellenőrizd, hogy minden radiátor egyenletesen melegszik-e.
Padlófűtés légtelenítése
A padlófűtési rendszerek légtelenítése kicsit bonyolultabb, mert a csövek a padlóban futnak, és nincs könnyen elérhető légtelenítő szelep minden helyiségben.
Hogyan légtelenítsünk padlófűtést?
1. Zárd el a kazán vízellátását.
2. Az osztó-gyűjtőnél található légtelenítő szelepet nyisd ki.
3. A keringető szivattyút rövid időre kapcsolhatod be, hogy segítsen kinyomni a levegőt.
4. Ha víz kezd el folyni, zárd vissza a szelepet.
Kombi kazán légtelenítése
A kombi kazánok gyakran automata légtelenítő szeleppel rendelkeznek, de néha manuálisan is szükséges lehet a légtelenítés.
- Ellenőrizd a kazán nyomását a beépített nyomásmérőn. Ha túl alacsony (1 bar alatt), töltsd fel a rendszert.
- Ha furcsa hangokat ad ki a kazán, akkor valószínűleg levegős, és a légtelenítő szelep használatával kell eltávolítani a levegőt.
Gyakori hibák és problémák
Bár a légtelenítés viszonylag egyszerű művelet, előfordulhatnak olyan problémák, amelyek megnehezítik a folyamatot. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk a leggyakoribb hibákat, azok lehetséges okait és a megoldási lehetőségeket.
A radiátor továbbra is hideg marad
Ha a légtelenítés után is hideg marad a radiátor, több ok is állhat a háttérben:
· Légzár – Ha nem távozott ki az összes levegő, a vízáramlás továbbra is akadályozott lehet. Próbáld meg újra légteleníteni, különösen, ha csak a radiátor felső része marad hideg.
· Dugulás vagy lerakódás – Ha a radiátor egyáltalán nem melegszik, az is lehet, hogy vízkő, iszap vagy egyéb szennyeződés tömíti el a csöveket. Ebben az esetben szükség lehet rendszeröblítésre vagy egy iszapleválasztó beépítésére.
· Elzárt vagy hibás szelepek – Ellenőrizd, hogy a radiátor termosztatikus szelepe nincs-e elzárva vagy beszorulva. Gyakran előfordul, hogy hosszabb leállás után a szelep leragad. Finom ütögetéssel vagy kézi mozgatással próbáld meg újra működésre bírni.
· Nem megfelelő nyomás a rendszerben – Ha a fűtési rendszerben túl alacsony a nyomás, a víz nem tud megfelelően keringeni. Ebben az esetben ellenőrizd a kazán nyomását, és ha szükséges, tölts utána vizet.
· Nem megfelelő keringető szivattyú működés – Ha több radiátor is hideg marad, és a kazán megfelelően működik, akkor lehet, hogy a keringető szivattyú nem működik megfelelően vagy levegős. Hívj szakembert, ha ez a probléma meghaladja a tudásodat.
A rendszer nyomása túl alacsony lesz légtelenítés után
A légtelenítés során a rendszerből nemcsak levegő, hanem némi víz is távozik, ami a fűtési rendszer nyomásának csökkenéséhez vezethet.
Ha a nyomás 1 bar alá esik, akkor a kazánban lévő vízpótló szelepen keresztül pótolni kell a vizet. A pontos értéket a kazán gyártója határozza meg, de általában 1,2–1,5 bar közötti nyomás az ideális.
Hogyan pótold a vizet?
- Nyisd ki a vízfeltöltő csapot (általában a kazán alján található).
- Figyeld a nyomásmérőt, és amikor eléri az ajánlott értéket, zárd el a csapot.
- Ha túl sok vizet töltöttél be, akkor a kazán túlfolyószelepe segítségével le kell engedni a felesleges vizet.
Ha gyakran kell pótolni a vizet, akkor lehet, hogy valahol szivárgás van a rendszerben, amit érdemes mielőbb ellenőrizni és kijavítani.
Túl sok víz kifolyik a munka során
A légtelenítő szelep kinyitásakor először levegő távozik, majd utána víz kezd el folyni. Ha túl sok víz távozik, az alábbi problémák állhatnak a háttérben:
· Túl erősen vagy túl sokáig hagytad nyitva a szelepet – A légtelenítéshez elég néhány másodpercig nyitva tartani a szelepet. Ha folyamatosan ömlik a víz, az azt jelzi, hogy már nincs több levegő a rendszerben, ilyenkor azonnal el kell zárni a szelepet.
· A légtelenítő szelep nem záródik megfelelően – Ha a szelep csöpög vagy folyamatosan ereszti a vizet, akkor lehet, hogy elöregedett, megsérült, vagy kosz került bele. Óvatosan próbáld meg megtisztítani, ha pedig továbbra is szivárog, cserélni kell.
· Túl nagy nyomás van a rendszerben – Ha a rendszerben túl magas a nyomás, akkor a víz nagyobb erővel távozhat a légtelenítőn keresztül. Ellenőrizd a kazán nyomásmérőjét, és ha szükséges, engedj le egy kis vizet a rendszerből.
Összegzés
A központi fűtés légtelenítése elengedhetetlen karbantartási feladat, amely segít csökkenteni az energiafogyasztást és meghosszabbítani a rendszer élettartamát. Ha ezt rendszeresen elvégzed, a fűtés mindig hatékonyan és egyenletesen fog működni – és még a fűtésszámlád is alacsonyabb lesz!