Viz és Fűtés Vízvezeték szerelés Fűtés rendszerek árai: milyen összegekkel tervezzünk, ha korszerűsítenénk?

Fűtés rendszerek árai: milyen összegekkel tervezzünk, ha korszerűsítenénk?

futesi rendszerek arai

Ha Ön is gondolkodik fűtési rendszerének korszerűsítésén, esetleg most építkezik és a legjobb megoldást keresi, akkor fontos, hogy a fűtési rendszerek árai ne okozzanak meglepetést.

Hiszen végeredményben a fűtési rendszer hatékonysága mellett fontos szempont az is, hogy milyen költségekkel jár együtt telepítése és fenntartása. Mostani bejegyzésünk témája a fűtési rendszerek árai: röviden összefoglaljuk, hogy milyen lehetőségek érhetők el, melyiknek milyen előnyei és hátrányai és nem utolsó sorban költségei vannak egyes rendszereknek.

Összefüggnek a fűtési rendszerek árai a megoldás újszerű jellegével?

Az elmúlt kicsit több mint egy évtizedben rengeteg új megoldással találkozhatunk a piacon, amelyek az energiahatékonyság mellett egyre inkább szem előtt tartják környezetünk védelmét is. Ahogy a fatüzelés után megjelent a gázzal történő fűtés, úgy ezek a megoldások hasonlóan nagy lépést jelentenek a technológia fejlődésében.

Tényleg nagyon széles a skála, a fatüzelés mellett választhatjuk akár a hőszivattyús fűtési rendszert is. Azonban értelemszerűen, utóbbinak nem csak a kiépítése lesz bonyolultabb (például geotermikus energia felhasználása esetén még az illetékes bányahatóság engedélyére is szükség lesz), hanem magasabb költségekkel is számolni kell, illetve olyan szakembert is nehezebb lesz találni, aki valóban ért is ehhez a megoldáshoz – így végeredményben, ha szükséges lesz, a fűtés szerelés árak is magasabbak lesznek. De nézzük is meg, milyen lehetőségek vannak a fűtési rendszerekkel kapcsolatban.

komplett kozponti futes ara

Fűtés rendszerek árai: milyen megoldások léteznek?

Mint említettük, a választék viszonylag széles. Vannak olyan esetek, amikor még mindig a szilárd tüzelésű kazánok jelentik a legjobb megoldást (mert például nincs kiépítve a gázhálózat). A fűtési rendszerek árai közül talán ez tekinthető a legkedvezőbbnek, akár egymillió forint alatt is megoldható a kiépítése. Természetesen, minél nagyobb az ingatlan, minél bonyolultabb rendszert kell kiépíteni, akkor az az árat is jelentősen megemelheti. És ne feledjük, hogy ennél a fűtési módszernél a tüzelőanyagot tárolni kell, esetleg aprítani is és mindig nekünk kell majd megrakni a kazánt vagy eltávolítani az égésterméket.

Komplett központi fűtés ára

A központi fűtés nagy előnye, hogy központilag szabályozható, minden helyiségben elérhetjük a kívánt hőmérsékletet. Teljesen biztonságos, nem igényel felügyeletet, ha rendszeresen elvégezzük a szükséges karbantartást, akkor hosszú éveken keresztül üzemelhet megbízhatóan. Egy ilyen rendszernek a legfontosabb alkatrésze a kazán, ahol a fűtéshez és/vagy a melegvízhez szükséges hő termelődik. Ez lehet szilárd tüzelésű is (például fa), azonban sokkal gyakoribb gázkazán, napjainkban pedig még népszerűbb a kondenzációs kazán használata.

Kondenzációs fűtési rendszer ára

A kondenzációs kazán abban rejlik az előnye más megoldásokkal szemben, hogy az égéstermékben keletkező rejtett hőt is képes hasznosítani, ezáltal pedig sokkal energiahatékonyabb és takarékosabb megoldás lehet más típusú fűtési rendszerekkel szemben.

kondenzacios futesi rendszer ara

Egy központi fűtési rendszer kiépítésének költségei nagyon sok mindentől függnek, számít az ingatlan mérete is, a hőleadó egységek árai (például a hagyományos radiátoros fűtést választjuk, esetleg padlófűtést vagy mennyezetfűtést szeretnénk kiépíteni) és a szakember munkadíja is. Azt talán elmondhatjuk, hogy 1-2 szobás, kisebb családi ház esetén lehetséges egymillió forint alatt tartani a kondenzációs fűtési rendszer árát, egy nagyobb, tágasabb ingatlan esetén viszont könnyen kétmillió forint fölé is mehet ez az összeg.

Kondenzációs kazán bekötési ár

Ez a feladat jelenti a költségek nagy részét az egész központi fűtési rendszer kiépítése során. Nem pusztán arról van szó, hogy be kell kötni a kazánt, ezzel együtt jár bizonyos szakvélemények, engedélyek beszerzése is. Ha hosszú távon szeretnénk megoldást találni, akkor szükséges lehet mágneses iszapleválasztó beépítése is, amely az évek alatt jelentősen növelheti a rendszer élettartamát. Az üzembe helyezés előtt nyomáspróbát is kell végezni, valamint adott esetben szükséges lehet a megfelelő kéményrendszer kiépítése, átalakítása vagy béleltetése is. Valamint azt sem szabad elfelejteni, hogy magának a kazánnak is van egy bekerülési költsége, ez akár bruttó 200 – 300 ezer forint is lehet.

Napelem, infrapanel és hőszivattyús fűtési rendszerek árai

Ezek a megoldások innovatívnak számítanak, ami együtt jár azzal is, hogy ezen fűtési rendszerek árai minden bizonnyal magasabbak lesznek. A napelem kifejezetten modern megoldás, amely hosszú távon rengeteg fűtési költséget spórolhat meg nekünk (optimális esetben szinte ingyen termeli az ehhez szükséges energiát), azonban jelentős, jellemzően milliós bekerülési költségekkel kell számolni. Ráadásul bonyolult adminisztrációs és engedélyeztetési folyamat előzi meg a rendszer üzembe helyezését, további az energiaellátás, mint minden megújuló esetében, kiszámíthatatlan lehet, hiszen minden esetben napsütéses órák kellenek egy ilyen rendszer működéséhez.

futes szereles ara

Az infrapanel viszonylag olcsón építhető ki, azonban a használat során kompromisszumokat kellhet kötni. A panelek akár száz fokosak is lehetnek működés közben, ezért különös gondot kell fordítani elhelyezésükre is, ráadásul viszonylag nagy méretű panelekre lesz szükség a megfelelő hőmérséklet eléréséhez. Teljesítményét nem lehet szabályozni és nem is vízálló, ami plusz fejtörést okozhat megfelelő elhelyezése során.

A hőszivattyú a természetből nyert hő segítségével fűthetjük fel helyiségeinket. Energiahatékony megoldás, környezetbarát, viszont nagyobb összegű beruházást igényel, három millió forint alatt nem is érdemes tervezni egy ilyen fűtési rendszer kiépítése esetén. Ennek egy speciális formája a geotermikus energia, ekkor a földbe fúrt csöveken keresztül juthatunk hőhöz. Ehhez azonban, mint említettük, az illetékes bányahatósági engedély beszerzése is szükséges és magas költségekkel kell számolni egy ilyen rendszerrel kapcsolatban.

 

Related Post