A puffertartály bekötése vajon házilag is megvalósítható?
Mire készüljünk, ha a saját magunk oldanánk meg ezt a kétségtelenül nagyvolumenű feladatot? Jelen cikkünkből kiderül!
A vegyestüzelésű kazánok egyik fő tartozéka
Mielőtt a puffertartály bekötése kerül terítékre, érdemes kicsit közelebbről is megismerkedni a téma alapfogalmaival. Mi az a puffertartály és mire lehet használni? Nos, nem túlzunk, ha kijelentjük, a szóban forgó tartály minden olyan háztartás kötelező kényelmi berendezése, ahol a fűtési rendszer vegyestüzelésű kazán által működik. A technológia villámléptékű fejlődése szerencsére a fűtésirendszerekre is nagy hatással volt, ezáltal téve kényelmesebbé az életünket. A vegyestüzelésű kazánok esetében korábban – amíg a puffertartály nem jelent meg a köztudatban- az adott rendszer csak addig volt képes meleget sugározni a házban, amíg a hőszállító folyadék, jelen esetben a melegvíz, ki nem hűlt. Míg a kazán üzemelt, addig a víz is melegen cirkulált a vezetékekben – a rendszer lekapcsolásával, azaz a tüzelés leállásával viszont a víz is fokozatosan kihűlt.
De mégis: mi is az a puffertartály?
A puffertartály – nem túl meglepő módon- egy hatalmas tartály, amiben összegyűlik a kazán által felmelegített extra víz. A szóban forgó, több kivitelezésben és méretben is elérhető tartály tulajdonképpen magát a fűtési rendszert optimalizálja azáltal, hogy az abban lévő felgyülemlett melegvizet akkor is képes a rendszerbe keringetni, amikor maga a kazán már nem üzemel. Ez jelentősen megreformálja a vegyestüzelésű fűtési rendszerek működési elvét – energia- és környezetbarát megoldást kínál, amely ráadásul a pénztárcánknak is jót tesz. A puffertartály bekötése által jóval egyszerűbben szabályozható a fűtési rendszer egésze. A tartály döntően azon kazánok mellé kerül telepítésre, ahol jellemzően fával tüzelnek. Az eredmény pedig önmagáért beszél: a puffertartály bekötése után a fűtéshez sokkal kisebb mennyiségű fűtőanyagra lesz szükség.
Fűtés puffertartály bekötése – igazán tavasszal és ősszel tesz jó szolgálatot
A tapasztalat azt mutatja, a vegyestüzelésű kazánok tavasszal és ősszel sokkal több energiát termelnek, mint amit az épület valójában igényelne. Ez bizony komoly energiaveszteséghez vezet, hacsak nincs a tulajdonunkban egy minden ízében megbízható puffertartály, ahol a melegvizet tárolhatjuk.
Most akkor ugyanaz, mint a bojler?
A témában járatlan személyek gyakorta azt gondolhatják önhibájukon kívül, hogy a puffertartály azonos a bojlerrel. Bár a két berendezés mechanizmusa, illetve funkciója mutat hasonló jegyeket, azok mégsem azonosak egymással.
Puffertartály bekötése – de mégis, hogyan számoljuk ki az ideális űrtartalmat?
A tartály esetében igenis számít a méret – minél nagyobb, annál jobb! De hogyan is számíthatjuk ki az optimális űrtartalmát a szóban forgó praktikus fűtéskiegészítő egységnek? A szakemberek véleményét megfogadva a vásárlánál kizárólag az 500 literes űrtartalom fölötti termékeket vegyük számításba. Abban az esetben sem nyúlunk mellé, ha jócskán fölélövünk ennek a számnak – egy átlagos háztartás esetében a közel 1000 literes egységekkel már szépen elnavigálhatunk. A pontos számításokat egyébként mi magunk is elvégezhetjük – a kazán 1 kilowattnyi hőteljesítményére minimálisan 50 liter térfogattal operáló tartállyal kell számoljunk. Abban az esetben például, ha a kazánunk hőteljesítménye 30 kW, a kiszemelt tartály mindenképpen érje el az 1500 literes térfogatot (30*50=1500).
Puffertartály házilag, avagy „megtudom én ezt oldani magam is!”
A cikk további részében bizony ezzel az állítással szeretnénk szembenni. Sajnos sokan úgy vélik, némi tudás és utánajárás fejében saját maguk is képesek szakszerűen telepíteni, beüzemelni a praktikus eszközt – azonban a gyakorlatban teljesen másként történnek a dolgok.
Puffertartály bekötése házilag – milyen esetekben lehet sikeres a projekt?
Milyen feltételeknek kell mégis teljesülniük, ha nem szeretnénk belevonni mást a munkálatokba? Szögezzük le: ha maximálisan járatosak vagyunk a fűtési rendszerek világában, illetve elméletben és gyakorlatban is magabiztosan mozgunk a fűtőszerelői szakmában, talán sikerrel zárhatjuk a projektet – egyébként nem. Komplex és bonyolult munka ez, amelynek során rengeteg tényezőt kell figyelembe venni, és ha a gyakorlat nincs meg a kezünkben, bizony még a leggondosabb odafigyelés mellett is hatalmas hibát véthetünk – ami nem „csupán” az adott eszközben, de magában a fűtési rendszerben is komoly károkat okozhat.
Profi jelentkezőkből nincs hiány!
Az interneten számos olyan komoly szakértelemmel és kiváló renoméval rendelkező ezermestert találhatunk, akik gyorsan és megbízhatóan elvégzik a számunkra a munkát. Sőt, léteznek olyan szerelők is, akik kifejezetten a puffertartály bekötésére specializálódtak. A puffertartályok értékesítésével foglalkozó webáruházak is felismerték ebben a potenciált – így az adott platformok nem csupán a termékek árusításával, de szerelői szolgáltatás igénylésének lehetőségével is várják az érdeklődőket. Ne feledjük, a minőséget minden esetben meg kell fizetnünk – ám ez a befektetés garantáltan megtérül, különösen az elismerten megbízható tartály és a szakértői telepítés fejében.
Gázkazán bekötése hőcserélővel – a komoly feladat komoly szakértelmet kíván
Bátran állítjuk: a fűtési rendszerrel kapcsolatos bárminemű korszerűsítés, javítás vagy csere profi kezekért kiált. Nemcsak abban az esetben ajánlatos szakértőre bízni a munkát, ha a vegyestüzelésű kazánunkat egészítenénk ki a hasznos puffertartállyal, de akkor is, ha magát a kazánt kívánjuk lecserélni. Ezek a munkálatok tipikusan abba a kategóriába tartoznak, amelyek kizárólag abban az esetben zárulhatnak sikeresen, ha komoly tudással és tapasztalattal rendelkező, megbízható szakember szolgáltatását igényeljük.
Milyen előnyökkel számolhatunk a puffertartály bekötése után?
Kiegyensúlyozott hőmérséklet az egész lakásban, jóval hatékonyabban üzemelő fűtési rendszer, tetemes mennyiségű pénzspórolás és a környezet effektív védelme – ilyen és ehhez haszonló fantasztikus előnyökre számíthatunk, ha bizalmat szavazunk a tartály telepítésének.