Azokban az otthonokban, ahol nem elérhető a központi meleg víz szolgáltatás, ott az elektromos hőtárolós vízmelegítő roppant kényelmes alternatívát jelenthet. Noha ezek esetében is a telepítés az utolsó fázis használatba vétel előtt, a bojler bekötés nem csak odafigyelést, de szakmai ismereteket is kíván. A megfelelően kivitelezett szerelés ugyanis alapfeltétele a későbbi biztonságos használatnak, emiatt a különféle előírások betartása kardinális kérdés.
Erre azért is érdemes nagy hangsúlyt fektetni, mert így a hibamentes működés hosszú évekre biztosított lehet. Emellett pedig a legtöbb gyártó esetében feltétele is a garanciának, hogy a beüzemelést szakember végezze, de amúgy sem tanácsos ezzel házilag kísérletezni. Egyetlen apró hiba is végzetes következményekkel járhat, így nem is lehet kérdéses, miszerint a feladatot mindenképpen tapasztalt és hozzáértő személyre kell bízni. A bojler bekötés ráadásul általában rövid idő alatt megoldható, így nem is igényel komoly anyagi ráfordítást. A saját és a velünk egy háztartásban élők biztonsága érdekében tehát mindenképpen hagyjuk ezt a munkát a profikra.
Milyen veszélyekkel járhat a villanybojler bekötése?
Sajnos számtalan esetben találkozhatunk még mindig egyszerű, ámde korántsem kellőképp körültekintő telepítési megoldásokkal. A megbízható működés alapfeltétele, hogy a műszaki követelmények mindegyikének megfeleljen a vízmelegítő felszerelése, ezekből pedig jóval több akad, mint azt laikusként gondolnánk. Az első lépés a megfelelő elhelyezés. Ennek során kiemelt figyelmet kell fordítani az esztétikumra, illetve az ideális pozícióra.
Nem csak olyan falfelületet kell találni, ahol a fröccsenő víz nem okozhat problémát, de arra is ügyelni kell, hogy a tartószerkezet bírja a terhelést. Ne feledkezzünk meg róla, egy átlagos család igényeit kielégítő vízmelegítő megtöltve igen jelentős súllyal bír. A rögzítőpontok kiszakadása, vagy a fal statikai szerkezetének megroppanása nagyon komoly balesetekhez vezethet. Amint ezek a feltételek teljesültek, következhet a bojler bekötés kérdése. Ennek a legegyszerűbb módja a sima fali csatlakozó, ám annak ellenére, miszerint ez a megoldás nem tiltott, egyáltalán nem is ajánlott. Egy ilyen berendezés ugyanis helyhez kötött nagy fogyasztónak számít, emiatt az áramfelvétele a felfűtési időszakban igen magas lehet. Noha ez általában határértéken belüli, fennáll a lehetősége annak, hogy a csatlakozó a túlzott hő hatására megolvad, ez pedig kigyulladáshoz vezethet, ami akár az egész ingatlant érintheti. Ez a módszer tehát még kisebb, egy személyes vízmelegítők esetében is ellenjavalt.
Miképp történjen a Hajdu villanybojler bekötése?
Az előzőkből kiindulva a legfontosabb tényező egyértelműen az önálló áramkör megléte. Ennek függetlennek kell lennie, ami egyfelől azt jelenti, hogy a csatlakozási pont és a biztosítéktábla közt nem lehet megszakítás, illetve másik fogyasztó erről nem üzemelhet. Ugyancsak lényeges kérdés a kötéshez használt vezeték, annak mind a keresztmetszete, mind pedig az anyaga meghatározó a biztonság szempontjából. Kiemelt figyelmet kell fordítani az utólagos védelemre is, ezért a jól megválasztott kismegszakító légfontosságú. Ezt a vízmelegítő teljesítménye alapján aránylag egyszerű megtenni, egy szakember ugyanakkor az egyéb befolyásoló tényezőket is számításba veszi. Szükséges továbbá egy leválasztó kapcsoló beiktatása is. Az önálló áramkör nagyfokú biztonságot tesz lehetővé, de adódnak olyan helyzetek, amikor kardinális áramtalanítani a készüléket.
A szivárgó áram elleni védelem érdekében erősen ajánlott a védőkapcsoló alkalmazása, ám ez csak abban az esetben kötelező, ha a vízmelegítő valamilyen oknál fogva mégis dugaljba csatlakozik. Ez esetben azonban tartsuk szem előtt, hogy a Hajdu villanybojler bekötése ilyen módon nem felel meg a gyártói előírásoknak, így a garancia azonnal érvényét veszti. Persze sok esetben érthető, ha minél hamarabb szeretnénk használatba venni az új készüléket, ám az érintésvédelmi szabályok betartásával komoly veszélyhelyzeteket kerülhetünk el. Ez alól gyakorlatilag egyik vízmelegítő sem kivétel, az Ariston bojler bekötése során például ugyanezekre a tényezőkre kell odafigyelnünk. Ez a feladat viszont nem csupán speciális eszközöket, de szakmai felkészültséget is igényel, ezek hiányában pedig egyáltalán nem ajánlott kísérletezni. Az ugyanis még csak a kisebbik probléma, ha a meleg víz nélkül maradunk, de a helytelenül elvégzett bojler bekötés akár életet veszélyeztető állapotot is előidézhet.
Milyen szempontok szerint válasszuk ki az ideális modellt?
Noha a szerelési munkálatok mellett a vásárlási tanácsok tekintetében is számíthatunk a hozzáértők segítségére, elsősorban magunknak kell eldöntenünk, milyen igényeket támasztunk a vízmelegítővel kapcsolatban. Első ránézésre ez nem tűnik egy bonyolult kérdésnek, ám mielőtt meghoznánk a végső elhatározásunkat, érdemes több irányból is alaposan körbejárni a témát. Az elsődleges szempont legtöbbünk számára a méret és ezáltal a térfogat. Ennek két okból is nagy a jelentősége. Általánosságban ugyanis a legtöbb fürdőszoba alapterülete nem túl nagy, főképp igaz ez a társasházi lakások vonatkozásában. Emiatt aztán egyáltalán nem mindegy, mekkora hasznos területet veszítünk a bojler bekötés során. Még ennél is fontosabb azonban az energiahatékonyság. Minél nagyobb mennyiségű vizet fűt fel a melegítő egység, az annál több erőforrást igényel. Így aztán duplán lényeges, hogy a vásárlást nagyon alapos kalkuláció előzze meg és a jövőbeni fogyasztásunkat lehetőleg ne becsüljük se alá, se fölé. Ugyanakkor ez az a lépés, ami nagy fokú figyelmet igényel, tudniillik egyáltalán nem egyszerű pontosan megsaccolni az igényeket. Javarészt azt szokták mondani, hogy egy ember napi vízfogyasztása az körülbelül 45-55 liter között mozog.
Ez az érték nem csak a meleg vizet tartalmazza, ám ettől függetlenül kiindulási pontnak tökéletesen megfelel. Ebből már tökéletesen látszik, miszerint egy személyre egy ekkora méretű modell biztosan elegendő lesz, a 80 liter kiszolgál két embert, míg egy négytagú család esetében a 120 literes egység tűnik megfelelő választásnak. Csakhogy, mielőtt a bojler bekötés megvalósulna, mindenképpen számoljunk az áramfogyasztás kérdésével is. Hiszen 50 liter forró víz, ha csak a zuhanyzást, illetve a fürdést vesszük alapul, akkor rengeteg. Ugyanez a mennyiség kellemes hőmérsékletre felfűtve ellenben akár egyetlen tusolás során elfogyhat. Hatékonyság szempontjából ugyanakkor egyáltalán nem mindegy, milyen módon használjuk a vízmelegítőt. A folyamatosan magas hőfok nagyságrendekkel megemeli az energiaigényt, ezért aztán jobban járunk, ha inkább egy nagyobb térfogatú modell mellett tesszük le a voksunkat. Ugyancsak érdemes elgondolkodni azon is, hogy bizonyos esetekben inkább egy program vezérelt bojler bekötés a helyes döntés. Ez egy olyan innovatív megoldás, aminek a segítségével a víz felfűtése mindig csak abban az időben történik meg, amikor arra vélhetően szükségünk lesz. Így a felesleges szinten tartás elkerülésével rengeteg áramot és pénzt spórolhatunk. A további technikai kérdések meghatározásához azonban mindenképpen érdemes lehet kikérni a témában járatos hozzáértők tanácsait. Ma már ugyanis elérhető áron kapható például hőszivattyús forróvíztároló is, de előfordulhat olyan helyzet is, amikor a leghatékonyabb egy kondenzációs kombikazán lehet.
Ilyen esetekben a bojler bekötés egészen más megközelítésből történik, de a biztonság mellett a komfortra helyeződik a legfőbb hangsúly. Bármilyen megoldás mellett is határozunk végül, azt feltétlenül tartsuk szem előtt, hogy ez a munka csak kellő felkészültség és tudás birtokában végezhető el. Legyen a feladat akár egy újfajta technológia alkalmazása, vagy a jól bevált Hajdu, illetve Ariston bojler bekötése, nem csak a garancia megőrzése érdekében fontos szakemberre bíznunk azt. A legapróbb hiba, vagy hiányosság is komoly balesetveszéllyel járhat, az így keletkező kár pedig sokszorosan meghaladhatja a profik által végzett telepítés költségeit, a személyi sérülésekről nem is beszélve.